Bratislava – Nezalekli se starších, ani urostlejších soupeřů. Zdaleka ne. Čeští reprezentanti do 21 let v malém fotbalu zvítězili na turnaji Slovakia Cup v Bratislavě. K triumfu dokráčeli přes výběry Maďarska a domácího týmu, které se chystají na evropský šampionát dospělých v Brně za Lužánkami, který se uskuteční od 9. do 17. června.

Čeští mladíci v konfrontaci s dospělými reprezentacemi, které finalizují přípravu na Euro, určitě nepatřili mezi favority. O to překvapivější je jejich prvenství podložené výbornými výkony. „Šlo o další zkušenost a pro nás trenéry je to poznatek o síle mužstva. Hráči předvedli výborný týmový výkon a nebál bych se použít termín vyspělou hru. Dodrželi to, co jsme si řekli, a hráli jsme přesně tak, jak jsme měli. Proto jsme turnaj vyhráli,“ liboval si český trenér Zdeněk Parůžek.

Lvíčata nejprve narazila na Maďarsko, se kterým české reprezentační áčko příští pátek večer zahájí evropský šampionát v Brně. Od třetí minuty vedli a nakonec zvítězili 4:2. Dvakrát se prosadil Jakub Chábera po přihrávkách Lubora Trojánka. Adam Širůček skóroval po vybídnutí Lukáš Haspry a perfektní kombinaci s Davidem Lošťákem zakončoval do prázdné branky Tomáš Mařík. „Maďarsko rozhodně nebyl lehký soupeř, určitě dorazí na Euro s dobrým týmem. Díky tomu, že jsme se s ním utkali, můžeme našemu áčku předat spoustu cenných informací a realizační tým si udělá trošku představu, jak budou Maďaři hrát,“ uvedl Parůžek.

Slovensko postavilo dvě výběry, které se utkaly v semifinále turnaje. S vítězným celkem pak v boji o celkový triumf změřil síly český tým do 21 let. Slovensko sice ve druhé půli otevřelo skóre finále, ale hned vzápětí parádní střelou srovnal Trojánek.

Rozhodující souboj tak dospěl do penaltového rozstřelu, ve kterém se prosadili všichni exekutoři až do páté série. Za český celek jmenovitě Širůček, Trojánek, Haspra i Daniel Kasal. Pátý slovenský pokus chytil český brankář Dominik Kunický, zatímco na druhé straně vypálil vítěznou penaltu Lošťák. „Byl to těžký zápas. Slováci jsou hodně dobře fyzicky připravení, hrají náročný fotbal. I když herně byli lepší Maďaři, Slováci mají kvalitu a prali se o reprezentační dres na Euro, protože to pro ně byl výběrový turnaj. Nesloží slabý tým,“ doplnil Parůžek.

Společně s generálním manažerem a vedoucím reprezentace do 21 let Petrem Brejlou vzali do Bratislavy tři nováčky: blanenského gólmana Jana Matušku, pražského záložníka Davida Barana a pardubického útočníka Dominika Šibala. „Nováčci nás mile překvapili. Věděli jsme však, co od nich máme čekat, a přesně předvedli, proč jsme si je vzali,“ dodal Parůžek.

Slovakia Cup 2017

Semifinále: Česká republika do 21 let – Maďarsko 4:2 (3:1)

Branky ČR: 3. a 33. Chábera, 9. Širůček, 12. Mařík

Finále: Česká republika do 21 let – Slovensko 1:1 (0:0), na pokutové kopy 5:4 

Branky: ČR: 30. Trojánek, rozhodující penalta Lošťák

Sestava ČR: Dominik Kunický (Jan Matuška) – Lukáš Haspra, Petr Hulinský, Jan Minx, David Baran, Adam Širůček – Lubor Trojánek, Tomáš Mařík, David Lošťák, Daniel Kasal, Jakub Chábera – Dominik Šibal.