Magnet Superligy ovládla Praha a vrátila se do čela tabulky

Praha – Souboj dvou nejlepších celků premiérového ročníku DRFG Superligy malého fotbalu přinesl, co se od něj čekalo. Pravou reklamu na tento atraktivní sport. A také nejspíš korunoval českého šampiona. Praha ve vrcholu soutěže zdolala na svém hřišti Most 3:2 a o bod jej přeskočila v tabulce.

Celek z hlavního města má trumfy na své straně. „Získali jsme důležité tři body, které jsme potřebovali. Teď jsme na prvním místě a chceme se na něm udržet,“ sdělil pražský hráč Michal Salák, který v magnetu kola odehrál první duel v soutěži. „Bylo pro mě těžké zvyknout si na kluky, viděl jsem je poprvé. Ode mě nic moc,“ hodnotil sebekriticky svůj výkon.

Utkání rozhodla produktivita. Most přestřílel svého soupeře 35:19, na rohy vyhrál 11:4. Přesto nemá ani bod. „Rozhodlo se v šancích a vápnech. Praha dala ze tří šancí tři góly, my jsme nedokázali z osmnácti dát čtyři nebo tři potřebné,“ mrzelo českého reprezentanta v mosteckém dresu Jakuba Poláka.

Vývoj utkání předznamenala situace ze třinácté minuty, kdy hostující brankář Ondřej Bíro z poloviny hřiště pálil do pražského protějška Jaroslava Bellady, který obratem z výkopu trefil břevno mostecké branky. O dvě minuty později se Praha z rohového kopu ujala vedení. Břetislav Tvrzník vrátil míč na Adama Krause, který se trefil nádherně šajtlí. Za další dvě minuty našel tečovanou přihrávku Stanislav Mařík a z otočky poslal balon k tyči mostecké branky – 2:0.

Zvýšit mohl ještě Tomáš Kounovský, ale neprosadil se, stejně jako na druhé straně Michal Macháček. Dvě minuty před přestávkou od rohového praporku centroval hostující Tomáš Karaus a osamocený Ladislav Kešner snížil. Jenže záhy po rozehrávce neuhlídal Martina Suse, který z dálky napřáhl, a Praha opět odskočila o dva góly.

Zlomový moment patrně nastal ve 39. minutě, kdy Most přišel o svého kapitána a brankářskou jedničku Bíra. Jeho kličku na půlce vystihl Jakub Slunéčko a Bíro jej stáhl k zemi, za což viděl červenou kartu. „Ondra hraje výborně, dává góly, nastřeluje míče. Řekli jsme si k tomu něco a dobře jsme to plnili, což nám určitě pomohlo. Podle mě šlo o jasnou červenou, Slunce mu to vystihl a šel by sám,“ poznamenal Salák.

S přesilovkou naložila Praha prachbídně, dokonce si koledovala o obdržený gól, když nebezpečně střílel aktivní Macháček. Ve 46. minutě se navíc druhý nejlepší střelec soutěže David Macko obtočil kolem Pavla Kroise a dal závěru duelu dramatickou zápletku. „Vyloučení nás určitě neovlivnilo, spíš nahecovalo, dokázali jsme se s ním poprat a skvěle jsme odevzdali všechno,“ podotkl Polák.

Most si v závěrečné čtvrthodině vypracoval hodně šancí, pražský gólman Petr Víšek, který po přestávce nahradil Belladu, k vytěsnění přímého kopu použil i zákrok hlavou. V obrovské gólové pozici se po autovém vhazování ocitl Kešner, který střílel těsně vedle, tečovaná rána Macka zase lízla břevno. Pokus Poláka pak na brankové čáře vyrazil zaskakující obránce Faitl, neujala se ani hlavička Macháčka a střela Víta Popelky.

Předvedl se také gólman reprezentace do 21 let Václav Šlégr, který zastoupil vyloučeného Bíra. Lapil velkou šanci Maříka, přihrávku Krause pak nedopravil do sítě volný Sus. „Ve druhém poločase jsme zalezli, nedali jsme gól v přesilovce pět na čtyři, pak jsme zbytečně zmatkovali, odkopávali balony, dostali jsme se pod obrovský tlak,“ uznal Salák.

Na výsledku utkání se přesto nic nezměnilo. Dvě kola před koncem soutěže tak sahá po premiérovém titulu Praha. Stejně jako Most sehraje dvě domácí utkání. Přivítá sedmé Pardubice a šestou Příbram, Most páté Brno a také Pardubice. „Tento zápas byl ukázka toho, jak se malý fotbal v České republice hraje. Praha i Most potvrdily, že jsou na špici právem. Ukázaly, co mají dobré a Praha byla o trochu šťastnější,“ doplnil manažer české seniorské reprezentace Luděk Zelenka.

Praha – Most 3:2 (3:1)

Branky: 12. Kraus, 15. S. Mařík, 27. Sus – 26. Kešner, 43. Macko. Rozhodčí: Tesař – Oulický. ČK: 39. Bíro (Most). Diváci: 200.

Praha: Jaroslav Bellada (31. Petr Víšek) – Ivan Faitl, Jakub Slunéčko, Michal Salák, Michal Uhlíř, Stanislav Mařík, Pavel Krois, Jiří Vaněk, Břetislav Tvrzník, Stanislav Bejda, Martin Sus, Tomáš Kounovský, Adam Kraus, Tomáš Vobořil

Most: Ondřej Bíro (40. Václav Šlégr ml.) – Tomáš Karaus, Ladislav Kešner, Michal Macháček, David Macko, Tomáš Režný, Jakub Polák, Dominik Onuščák, Jan Pyskatý, Jakub Hruštinec, Vít Popelka, Diego Da Silva