Pardubice trápily Prahu, které bonusový bod přisoudil tančící Bellada

Pardubice – Ukázalo se, že absence pilířů, které táhly Prahu v cestě za titulem v premiérovém ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, bude pro obhájce skutečně citelná. Bez zraněného snajpra Tomáše Kounovského, který se zhostil role televizního spolukomentátora, zvítězila Praha v Pardubicích až 3:2 po pokutových kopech.

Z Lázní Bohdaneč, kde Východočeši hostili domácí souboj, sice dovezli dva body, ale v součtu s předchozí domácí ztrátou 1:5 s Blanenskem je to Pražany komplikace v honbě za obhajobou. V tabulce jim po devíti kolech patří druhá pozice s tříbodovou ztrátou na Brno. Pouze bod schází na obhájce titulu třetí Olomouci a dva potom čtvrtému Blanensku. „Potřebujeme zvládnout dva zápasy na sto procent. Pardubice a Příbram jsou přece jen lehce výkonnostně odskočeny, jestli duely nezvládneme za šest bodů, nemáme co dělat v boji o titul,“ pronesl den před utkáním na hřišti předposledních Pardubic pražský kouč Václav Socher.

Přitom Praha šla v páté minutě do vedení, když přihrávku bývalého českého fotbalového reprezentanta Jana Rajnocha nezachytil domácí Michal Knotek a pohotový Václav Bellada z otočky otevřel skóre. Rajnoch si připsal asistencí v prvním superligovém duelu. „Malý fotbal je něco jiného než velký, víceméně jsem ho dlouho nehrál, teď se zase začínám učit. Musí se střídat hokejově, na menším hřišti dochází k hodně soubojům, což není problém, ale hra musí být rychlejší a je potřeba si víc dávat pozor na chyby. Čas na odpočinek bývá jen na střídače, na trávníku jezdíte minutu a půl naplno, protože vám soupeř nedaruje ani vteřinu,“ porovnával zkušený obránce Rajnoch.

Postupem času kupila i s ním pražská defenziva nebývalé množství chyb a Pardubice se dočkaly vyrovnání. Ve 23. minutě se centrovaný míč snesl na hlavu domácího kapitána Zdeňka Duška, pražský gólman Petr Víšek v očekávání přihrávky povylezl z brány, jenže Dušek balon i s dávkou štěstí nečekaně poslal k tyči odkryté svatyně. „Udělali jsme jednu individuální chybu, naštěstí jsme srovnali, protože jsme dali jednoho náhoďáka. Myslím si, že ke konci první půle už bylo utkání vyrovnané. Chceme hrát hlavně po lajnách a posílat nějaké nástřely na zadní tyč, což se nám ke konci půlky dařilo. Víšek chytal dobře, přece jenom nastupoval v reprezentaci,“ hodnotil pardubický obránce Jan Rosůlek, který před televizními kamerami nastoupil s blonďatým přelivem. „Ukončil jsem zaměstnání a řekl jsem si, že trošku pozměním image, než půjdu do nové práce,“ usmál se evropský šampion do 21 let.

Po přestávce pokračovali Východočeši v aktivní hře a agilní mladík Jindřich Václavek dokonce trefil tyč. Branky se diváci dočkali deset minut před koncem utkání. Na přímý kop Jiřího Berana se ideálně našteloval Miloš Chvála a vyslal z voleje nechytatelnou bombu do vzdálenějšího roku branky, ve které už stál střídající Jaroslav Bellada. Nádherný moment!

Pražané se potom pokoušeli prosadit promícháním dosavadních pětic a zodpovědnost na sebe vzal ten nejpovolanější – kapitán Stanislav Mařík. Český reprezentant se dvěma kroky zbavil obránce, napřáhl z dálky a propálil domácího gólmana Vlastimila Mičjana.

Utkání tak dospělo do pokutových kopů. V pražské brance se po každém exekutorovi střídali gólmani a Bellada si poradil s pokusy Rosůlka i Lukáše Hanče. Další český reprezentant v pardubické brance Mičjan zase vychytal Rajnocha s Františkem Haklem.

Rozuzlení přinesla až pátá série, v níž proti poskakujícímu Belladovi neuspěl domácí kapitán Dušek a přestřelil. „Tohle tancování znám z malého fotbalu z Prahy. Musím říct, že na to je nejlepší zavřít oči a doufat, že míč trefíte tam, kde zrovna netancuje,“ komentoval pohyb pražského gólmana Kounovský, jehož do hry nepustila plastika křížových vazů v koleni, kvůli které přijde také o červnové mistrovství Evropy v Brně. Vítězství Prahy pak stvrdil proměněnou penaltou Lukáš Šedivý.

Pardubice – Praha 2:2 (1:1), na pokutové kopy 2:3

Branky: 23. Dušek, 51. Chvála – 5. V. Bellada, 58. S. Mařík. Rozhodčí: Růžička – Dočekal. ŽK: Václavek, Rosůlek (oba Pardubice).

Pardubice: Vlastimil Mičjan (David Šimon) – Miloš Chvála, Zdeněk Dušek, Dominik Čáň, Jiří Beran, Jan Rosůlek, Lukáš Hanč, Jindřich Václavek, Dominik Šibal, Lukáš Jantovský, Michal Knotek, Václav Sklenář, Tomáš Urbanec.

Praha: Petr Víšek (31. Jaroslav Bellada) – Jan Rajnoch, David Bozděch, Karel Kristen, František Hakl, Stanislav Mařík, Václav Bellada, Jiří Vaněk, Lukáš Šedivý, Jiří Janoušek, Musa Ansuma, Pavel Slánský.