Jihlava postoupila do semifinále, Prahu přetlačila v penaltách

Jihlava postoupila do semifinále, Prahu přetlačila v penaltách

Jihlava – Že úvodní prohra ve čtvrtfinále Superligy malého fotbalu neznamená konec nadějí, náležitě předvedli hráči Jihlavy. V odvetě zdolali Staropramen Praha 4:2 a v úspěšném penaltovém rozstřelu si celek z Vysočiny vybojoval postup do semifinále.

První duel přitom Jihlava prohrála v Praze 1:5 a musela v domácí odvetě zvítězit, aby se prodlužovalo. „Chtěli jsme vyhrát, ale nezačali jsme moc dobře. Snažili jsme se hrát na hroťáka, aby sklepával míče do druhé vlny, jenže hostující hráči nás dobře předskakovali, četli hru a museli jsme to změnit. Přineslo to efekt, nezareagovali, dobře jsme rotovali a Pražané nevěděli, jak mají bránit,“ popsal cestu k úspěchu jihlavský útočník Jaroslav Cech.

Ten sice otevřel skóre, jenže po brankách Davida Barana a Dominika Kostky ovládla Praha první poločas. „Pořád jsme věřili, že zvítězíme, začali jsme víc napadat nahoře i gólmana, donutili jsme ho nakopávat dlouhé balony, které hosté ztráceli, už nehráli svoji hru. Rozhodlo, že jsme byli aktivnější,“ popsal Cech.

Praze došel v poslední čtvrthodině dech. „Určitě si za to můžeme sami. Myslím, že zápas se pro nás vyvíjel dobře, tři čtvrtě utkání jsme byli o malinko lepší, prostě jsme cítili, že to zvládneme a máme utkání pod kontrolou, ale pak jsme zbytečně přestali hrát. Asi jsme si mysleli, že výsledek ubráníme, což byla největší chyba,“ hlesl pražský kapitán Stanislav Mařík.

Ve 46. minutě srovnal Richard Svoboda po přihrávce Cecha, o sedm minut později si role vyměnili a v závěru ještě pečetil jihlavské vítězství Svoboda. „Srovnávací gól přišel víceméně z ničeho, Richard Svoboda se hezky uvolnil, ale byl ve straně, vystřelil a prošlo to přes dva hráče do brány. Gól domácí nakopl, my jsme najednou začali mít svázané nohy, místo abychom dál hráli svoji hru, zbytečně jsme se zbavovali balonu, tím pádem jsme dostávali Jihlavu na koně,“ připustil Mařík.

V prodloužení branka nepadla, jedna šance se zrodila na obou stranách. „Spíš to bylo vyčkávání na penalty, přece jen se hraje dvakrát pět minut. Uteklo to hrozně rychle, nikdo nechtěl udělat chybu, hrálo se bezpečně zezadu,“ popsal útočník Pražanů.

Penaltový rozstřel přinesl rozuzlení ve třetí sérii. Tomáš Jelínek proti jihlavskému gólmanovi Lukáši Konrádovi neuspěl, zatímco domácí Richard Svoboda se nemýlil a poslal Jihlavu do Superfinále. „Když třetí pently Kondry chytil a potom šel Ríša, věděl jsem, že ji dá. Není nervózní a poslal ji nártem nekompromisně do šibenice,“ ocenil chladnokrevnost spoluhráče Cech, který měl jít na řadu až jako čtvrtý. „Naštěstí už jsem nebyl potřeba,“ oddechl si.

Mařík rozstřel přitom úspěšně rozjel. „Šel jsem kopat s tím, že chci kluky podpořit, věřil jsem, že dám gól a povedlo se. Škoda, že domácí taky hned dali, Beli (brankář Jaroslav Bellada – pozn. red)  měl míč na rukou, těsně mu to prošlo. Kdyby domácí první penaltu nedali, kluci by kopali s čistší hlavou a víc si věřili. Jelen nedal, ale to se stane, je to loterie a nikdo mu nic nevyčítá, mohl to být kdokoli z nás. Spíš si vyčítáme, jak jsme odehráli posledních patnáct minut než penalty,“ dodal evropský i světový šampion v malém fotbale Mařík.

Jihlava se může chystat na Superfinále, které přivítají 26. června Boskovice. „Kdybychom jeli ve stejném složení, můžeme klidně dosáhnout i na vítězství,“ dodal jihlavský útočník.

Jihlava – Staropramen Praha 4:2 (1:2), na pokutové kopy 3:2

Branky a nahrávky: 6. Cech (Průcha), 46. Svoboda (Cech), 53. Cech (Svoboda), 58. Svoboda, rozhodující penalta Svoboda – 13. Baran (Uhlíř) 20. Kostka (Novotný). Rozhodčí: Dolanský – Novák. ŽK: Kratochvíl, Novotný (oba Praha). Diváci: 30.

Jihlava: Lukáš Konrád – Ondřej Lapeš, Antonín Plichta, Adam Průcha, Zdeněk Kučera, Jakub Göth (C), Marek Pernička, Jaroslav Cech, Richard Svoboda.

Staropramen Praha: Jakub Stehno (Jaroslav Bellada) – Jindřich Novotný, Jakub Kubek, Tomáš Mařík, Lukáš Kratochvíl, Václav Socher, David Baran, Stanislav Mařík (C), Dominik Kostka, Tomáš Jelínek, Pavel Slánský, Michal Uhlíř.