Plzeň zahodila šance, Praha ji potrestala dvanácti brankami

Plzeň – Obhájce titulu hraje bezstarostně a tentokrát pražské řádění odnesla Plzeň. Nováček Superligy malého fotbalu prohrál v dohrávce desátého kola celostátní soutěže na domácím hřišti se Staropramenem Praha jednoznačně 2:12.

Přestože domácí výběr nastoupil v silné sestavě, Pražané zvládli i druhý superligový duel ve dvou dnech. V neděli totiž zdolali Blanensko 4:2. „Byli na tom psychicky dobře, zatímco nám se ještě na jaře nepodařilo utkání s lepším výsledkem. Sešli jsme se v sestavě, která vypadala dobře, taky jsme se s Prahou měřili, ale jí tam spadlo všechno. Ať už se štěstím nebo ke konci měla vypracovanější akce, kdy jsme nebyli schopní reagovat v defenzivě. Hosté potom hráli ve větší pohodě, dokud neodskočili. Bylo to vyrovnané utkání a pro nás svým způsobem kruté, že jsme dostali góly spíš po nešťastných situacích než po vypravovaných akcích,“ litoval plzeňský gólman Daniel Adamovič.

Domácí výběr zpočátku nevyužil příležitosti, zatímco hosté branky dávali. „V první půli měla Plzeň tři, čtyři šance, kdyby je proměnila, vypadá utkání jinak. Pokud by domácí vedli, nikdo se nemohl divit. V tomto duchu se odvíjel celý zápas. Šance byly na obou stranách, jenže my je proměňovali. Pro Plzeň se mohl duel vydařit líp, naštěstí pro nás se projevila i naše souhra, hrajeme delší dobu spolu. Máme víc lidí, kteří se znají, nakonec jsme neměli velké problémy,“ uvedl pražský hráč David Pozníček.

Praha vedla po čtvrthodině o tři góly, když se prosadili čeští reprezentanti Stanislav Mařík, Tomáš Kounovský a Jiří Sodoma. „Úvodních deset minut jsem začali dobře, měli jsme tři, čtyři šance a mohli se dostat do vedení, bohužel se to nepodařilo. Z velké míry k výsledku přispělo, že jsme neměli štěstí a hned z první pražské šance jsme dostali branku, pak přišly další dva rychlé góly. Nebyly to extra tutovky, že nás hosté rozebrali do prázdné brány, spíš se míč poodrážel. Hosté třeba rozehráli standardku, hráč vystřelil a trefil našeho do zad, od něj se balon odrazil k nám do brány, šlo spíš o nešťastné branky,“ popsal Adamovič.

Po přestávce už duel jasně patřil obhájcům mistrovského titulu. „Druhá část se odehrála víc v jejich režii. Po prvním poločase už opadala chuť, když jsem dostávali góly a naše šance se nám nedařilo proměňovat. Trefili jsme tyčku, hráč třeba dorážel do prázdné brány a nastřelil pražského brankáře na zemi, zatímco my jsme si dali dva vlastní góly. Pro mě to bylo těžké, při hodně situacích nešlo o střely z dálky, na něž se dá reagovat. Ke konci pak padaly góly do prázdné branky, kdy nás hosté rozebrali. Rozhodlo, že dokázali vytěžit maximum,“ uvedl plzeňský gólman.

Domácí dali pouze dvě branky, obě z kopačky Patrika Denka. „Do poločasu jsme se s Prahou rovnali bez problémů, potom psychika klesá, když dostáváte góly. Otevřeli jsme to, snažili jsme se hrát jednoduše s hodně hráči nahoře, dlouhé nákopy, ale z toho pramenily brejky, kdy hosté chodili tři na jednoho. Dva góly jsme dali jen tak, že jsem hrál dlouhý nákop na Patrika Denka, který míč dotlačil do sítě. Naše tutové šance skončily mimo nebo na tyčce, jinak bychom asi stejně prohráli, ale ne takovým rozdílem,“ hlesl Adamovič.

Na západočeské demolici se nejvýrazněji podílel pražský kapitán Mařík, který k hattricku přidal dvě asistence, dva góly a dvě nahrávky zaznamenal hrající kouč Václav Socher a branku se třemi přihrávkami si připsal evropský šampion Pavel Šultes. „Nechtěli jsme utkání brát jako exhibici, hráli jsme pořád naplno a snažili se dávat góly, vytvářeli jsme si šance a dařilo se nám. Je příjemné, že jsme ve dvou dnech získali šest bodů, porazili jsme Blanensko a druhá výhra byla vyšší. To je určitě pozitivní a do budoucna se nám bude hrát líp s takovými výsledky,“ pochvaloval si Pozníček.

Ten ve středu s českým národním týmem ovládl EMF Nation Games na Slovensku. „Za reprezentaci jsem hrál jen jednou přípravu v Německu, oficiální turnaj to zatím nebyl. Pro mě šlo nyní o zajímavou zkušenost, s klukama se mi hrálo dobře, i když se projevila nervozita z mojí strany. Po prvních dvou zápasech, kdy bylo jasné, že vyhrajeme turnaj, ze mě opadla a ve třetím utkání proti Slovákům jsem se konečně mohl ukázat. Doufám, že jsem trošku trenérům zamotal hlavy a podívám se třeba na mistrovství světa,“ vyhlížel pražský zadák říjnový šampionát v Austrálii.

Praha drží v tabulce třetí pozici čtyři body před Jihlavou, která má čtvrteční utkání v Plzni k dobru. „Doufáme, že se už naše smůla zlomí, teď jsme si jí vybrali hodně. Šance byly, nedokázali jsme je proměnit, takže nějaké pozitivní věci z posledního utkání jsou. Snažíme se sejít na tréninky, abychom si nacvičili věci. Viděli jsme u Prahy, že je sehraná, hráč si třeba sbíhá do středu, za něj jde další, gólman má víc variant. Hosté hráli z jedničky, zatímco my hodně předržujeme balony,“ všiml si Adamovič.

Západočeši zatím všechna čtyři jarní utkání prohráli a v tabulce se nacházejí na předposlední osmé příčce tři body před Příbramí. „Co se týče psychiky, tým nestrádá, snažíme se být pozitivní a hledat lepší věci. Chyby se vyskytují, rozebereme si je po zápase a pokusíme se z nich poučit. Sestava není vždycky optimální, teď mi přišla kvalitní, chyběla nám však sehranost. Měli jsme individuálně dobrá jména, ale když se dala do celku, tým nefungoval. Jeden na jednoho problém nebyl, jakmile jsme se ovšem snažili přejít do útočné fáze, kolikrát přišla kvalitní přihrávka, jenže spoluhráč ji nečeká nebo nestihne, je to nesourodé. Myslím, že nám pomůže větší účast na trénincích, abychom se líp sehráli, výsledky pak můžou být jiné. S Brnem jsme taky hráli v jiné sestavě a dokázali jsme v první půli, že s ním můžeme hrát. Pak samozřejmě rozhodují detaily, který teď nemáme,“ zmínil gólman prohru 1:7 s vedoucím týmem soutěže.

Plzeň – Staropramen Praha 2:12 (0:3)

Branky a nahrávky: 34. Denk (Adamovič), 59. Denk (Adamovič) – 8. S. Mařík (Šultes), 11. Kounovský (Socher), 16. Sodoma (S. Mařík), 31. S. Mařík (Jelínek), 36. Socher (T. Vaněk), 38. Jelínek (Sodoma), 39. Šultes (S. Mařík), 47. Socher (Šultes), 49. S. Mařík (Pozníček), 50. Pozníček (Šultes), 56. Kounovský (Víšek), 58. T. Vaněk (Socher). Rozhodčí: Kohout – Pelikán. ŽK: Šultes (Praha).

Plzeň: Daniel Adamovič – Tomáš Štverák, Jakub Mižár, David Fiala, Tomáš Marek, Václav Koc, Miroslav Nemček, Jiří Loukota, Josef Vitouš, Zdeněk Kasýk, František Paum, Patrik Denk.

Staropramen Praha: Petr Víšek – Jiří Vaněk, Václav Socher, David Pozníček, Stanislav Mařík, David Baran, Jiří Sodoma, Pavel Šultes, Tomáš Kounovský, Tomáš Jelínek, Tomáš Vaněk.