Restaurace U Pecků došla v Lize mistrů nejdál, ale nevyužila mečbol

Praha – Usilovaly nejen o pozici mezi evropskou klubovou smetánkou, ale také o nejlepší reklamu po český malý fotbal. A jeho zástupci mu udělali dobré jméno. Tři ze čtyř klubů postoupily v prvním ročníku Ligy mistrů Evropské federace malého fotbalu ze základní skupiny a pražská Restaurace U Pecků došla až do čtvrtfinále.

V konkurenci 68 evropských týmů ve slovinském Mariboru obsadili Pražané pátou příčku. „Jsme na jednu stranu pyšní, ale čtvrtfinále vždycky znamená mezník mezi úspěchem a neúspěchem. Vyřazení nás hodně mrzí z toho důvodu, že tam nebyli soupeři, kteří nás o třídu přehrávali,“ posteskl si pražský kouč David Pecka.

Jeho výběr skončil před branami semifinále, přestože v základní hrací dobře ani jednou neprohrál. Základní skupinou prošel se třemi vítězstvími a skóre 14:3. V prvním kole vyřazovací fáze smetl 3:0 moldavský Ecolux. V osmifinále pak jednoznačně 6:1 Pražané přejeli portugalský celek Florgrade/R Star.

Ve čtvrtfinále čekal rumunský tým Juventus Sibiu a duel po výsledku 2:2 dospěl do penaltového rozstřelu. V něm 4:3 zvítězili Rumuni, i když ve třetí sérii nejprve jejich hráč minul. Totéž však vzápětí potkalo českého reprezentanta Jakuba Slunéčka. V následující sérii neuspěl Jiří Novák. „Nikdo z našich nechtěl jít, mladí jen stáli a Jirka Novák to vzal na sebe, i když penalty nekope. Bohužel se mu to nepovedlo. Těžce jsme kousali, když jsme viděli, jak strašně blízko postup byl, měli jsme mečbol. Pachuť v nás zůstala celou cestu zpátky,“ litoval Pecka.

Přemožitel Pražanů došel až do finále, kde po remíze 1:1 podlehl na pokutové kopy celku Aramis SE – Mad Dogs z Maďarska, který předčil v základní skupině. „V první chvíli před odjezdem jsem si vůbec říkal, jak to dopadne, protože někteří kluci byli zranění a bál jsem, aby to nepoznamenalo vývoj turnaje. Před čtvrtfinále jsem si pak uvědomoval, že to je úspěch, protože se tam za prvé už nemusíme kvalifikovat a když ano, nemusí se nám povést zápasy jako tady, můžeme prohrát ve skupině, do pavouka dostat silnější tým z prvního místa. Jenže leckde na turnajích, kde jsme vypadli, jsme viděli doopravdy lepší soupeře a po sportovní stránce jsme uznali, že bylo třeba naše maximum, kam jsme se mohli dostat. Teď jsme celý turnaj neprohráli a nemyslím, že soupeř byl lepší,“ mrzelo pražského kouče.

Mezi nejlepších 32 celků postoupili také další dva čeští zástupci Gamblers Most a Ostravský Zábřeh, konec v základní skupině si připsal pouze brněnský tým BKMK Werbedesign. „Jsme rádi, že jsme se na turnaj vůbec podívali, zážitek byl skvělý. Nevěděli jsme, co od toho čekat, ale když jsme týmy viděli, jsme zklamaní, jak jsme dopadli. Určitě jsme se mohli dostat dál,“ sdělil mostecký hráč Tomáš Karaus.

Gambleři ovládli základní skupinu A se dvěma výhrami, ale v prvním kole vyřazovací fáze podlehli 1:2 rumunskému celku MAV Continental, přestože vedli. „Těsně před poločasem jsme rozehrávali standardku, která se nám nepovedla, a z protiútoku jsme dostali vyrovnávací gól. Byl asi zásadní, úplně změnil utkání, pak jsme dostali druhý, kdy nám tam spadl takový třikrát odražený balon. Už jsme se dopředu nedostali, soupeř jen bánil a ubránil,“ popsal Karaus. „Jsou to nepříjemní hráči, až takoví komedianti, nelíbili se mi,“ ohodnotil protivníky.

I tak si úřadující čeští kluboví šampioni historicky první zahraniční výjezd týmu užili. „Klubové soupeření se mi líbilo. Myslím si, že Liga mistrů má velkou budoucnost, kvalita týmů jde nahoru a za pár let to bude výborné,“ dodal Karaus.

Z druhé pozice ve skupině E prošel Ostravský Zábřeh, který zaznamenal jednu výhru a dvě remízy. Do osmifinále jej nepustil moldavský sok InterDnestrCom, který vyhrál 5:1. „Mě by osobně uspokojilo být nejlepší v republice, což se nepovedlo, ale Pecky jsme v dalším utkání podpořili aspoň divácky, stejně jako kluci z Mostu. Jsme spokojení, na soupeře jsme neměli, svou skupinu vyhrál se skóre 12:1. Dali jsme sice gól a začali se hádat, bohužel vyrovnali deset sekund před koncem první půle. Pak dali na 2:1 a už je fuk, jestli prohrajete takhle, nebo 1:5. Už jsme pak otevřeli hru, protože jsme museli,“ přiblížil ostravský hráč René Bulař.

S jeho vývěrem dorazilo do Mariboru přibližně pětadvacet fanoušků, kteří dodávali utkáním skvělou atmosféru. „Měli jsme největší fanouškovskou podporu, nikdo neměl víc jak pět lidí, ani týmy z Mariboru. Byl to super zážitek, spokojený je také šéf ostravského fotbalu, lidi doma nám fandili, měli velký zájem o přenosy. Kamarádi mi psali, sami od sebe hledali zápasy na internetu, věděli o nás. Výborná akce,“ liboval si Bulař. „Fandili jsme českým týmům a ostravští fanoušci byli super, vytvořili skvělou atmosféru,“ ocenil Pecka.

Představitel Ostravského Zábřehu doufá, že Liga mistrů bude pokračovat. „Žádná negativa jsem nenašel. Snad se i do budoucna zúčastníme. Z Rumunska a Bulharska tam sice hrálo osm týmů, pokud tam však naše asociace příště pošle jakékoli týmy, i když mezi nimi nebudeme, snad se udržíme aspoň na počtu čtyř,“ přál si Bulař.

Nový projekt se zamlouval také Restauraci U Pecků. „Asi bychom to řekli, i kdybychom vypadli první den ve skupině. Kluci od nás jsou nadšení, podle reakcí si vezou silný zážitek a všichni by určitě jeli příští rok znova. Mně jen trošku chyběl koordinátor pro skupinu, člověk, na kterého bychom se v určitých chvílích obraceli. Takhle jsme málem na jeden zápas nedojeli, občas jsme nevěděli, kde si brát vody pro týmy. Pak by byl turnaj úplně super bez chybičky,“ doplnil Pecka.